Včely a jiní opylovači

Zastavení č.5

Do své blízkosti jsme přizvali také včely. Bydlí v úlech mezi myrobalány a lískou. Jeden z úlů je částečně prosklený a poskytuje možnost nahlédnout do včelího světa. Přítomnost včel na prusinském kopci podporujeme nejen samotným chovem, ale také vysazováním medonosných rostlin a udržováním pítek pro hmyz. Bez včel a dalších opylovačů bychom se totiž nedočkali úrody zeleniny a ovoce. Přítomnost medonosných rostlin nabízí včelám pastvu v období, kdy už nekvetou ovocné dřeviny a především v parném létě je trvalkový záhon útočištěm celé řady druhů hmyzu.

5_cmelak

Medonosné rostliny, jako jsou například dobromysl, levandule, saturejka, třapatka, mateřídouška a mnohé další, totiž lákají nejen včely. Můžeme zde pozorovat také čmeláky, motýly nebo můry a brouky. Čmelákům se daří v zahradách, kde mají možnost stavět si hnízda v zemi, mezi kamením a pod pařezy. V zahradě necháváme dostatek prostoru planě rostoucím rostlinám, při okrajích záhonů najdete hluchavky, popence nebo bršlici, v trávníku sedmikrásky nebo pampelišky. Jsou pastvou nejen pro včely, ale také zpestřením našeho jídelníčku.

5_belasek

Zastavte se chvíli u trvalkového záhonu, kvetoucího keře nebo se posaďte na kraj louky. Pozorujte nebo se zaposlouchejte do bohatého života hmyzu.